Marťa tento víkend uzavřela verši Uprostřed cesty od Fráni Šrámka
Ne, nenatrháš z nebe hvězd.
A přece věř, že natrháš.
V boj marný když se nevrháš,
tu za dnů vázneš v jílu cest
a večer, tiskna bradu v pěst,
svůj oheň čadit zříš a civíš v noc,
hluchého srdce němá stráž.
Ať cesty nikam nevedou,
tys po nich šel a šel jsi rád,
těch cest se nesmíš, nesmíš ptát,
snad není cest, jen lidé jdou
a jedna z hvězd je vždycky tvou
a z té ti zazní odpověď,
až přestaneš se ptát …
Fráňa Šrámek, Básně (1954)
Aneb vydali jsme se do Horní Bečvy a uskutečnili jsme tři pěší výlety, při kterých jsme našlapali kolem 75 km. Ani počasí nám nezkazilo pohodu a atmosféru v krásném prostředí Vsetínských vrchů a Beskyd.
Výlet 1 – Vsetínské vrchy
Horní Bečva – Kotlová – Soláň – Tanečnice – Horní Bečva
První den jsme měli v plánu 26 km, nicméně nakonec jsme zvládli přes 31 km. První kroky směřovaly na Kotlovou, což je kopeček s 869 m.n.m. Odtud jsme po červené turistické značce pokračovali na Soláň (860 m.n.m.). Na Soláni jsme poobědvali v Horském hotelu Čarták (http://www.hotelcartak.cz/). S jídlem jsme byli spokojeni a splnilo tak naše očekávání. Obsluha byla rychlá a i když nás bylo 18 byli jsme poměrně rychle obslouženi. Odsud jsme se dále po červené vydali směr Vsácká Tanečnice, s 912 m.n.m. nejvyšší kopeček tohoto výletu. Odsud už nás čekal návrat zpět do Horní Bečvy. Den jsme zakončili večeří ve Valašském šenku Zavadilka (www.zavadilka.cz), jež nás spíš zklamal, než potěšil a překvapil.
Výlet 2 – Vsetínské vrchy
Třeštík – Láďův pramen – Miloňová – Vysoká – Třeštík – Horský hotel Sůkenická
Druhý den jsme se přesunuli auty na Třeštík, odkud jsme vyrazili na kratší výlet, protože počasí nepřálo a chvíli i poletoval sníh. Hlavně byla hustá mlha. Ale ani to nezabránilo tomu, abychom si udělali krásnou procházku, na které jsme urazili necelých 15 km. Třeští leží na hřebeni Vsetínských vrchů a je u něj vybudována sjezdovka. Stejně tak zde v zimě bývají podle popisku udržovány běžecké stopy. Odsud jsme se vydali na rozhlednu Miloňová, ačkoliv nám bylo jasné, že toho zrovna moc neuvidíme. Po cestě jsme ještě zastavili u Láďova pramene, což je pramen nedaleko kopce Vysoká. Údajně má léčivé účinky. Minuli jsme také Zvoničku za Miloňovou, až jsme se dostali k samotné rozhledně Miloňová, která představuje dřevěnou, volně přístupnou rozhlednu postavenou v roce 2012. Zároveň slouží zdejším lesníkům pro kontrolu požárů. Za normálních okolností bychom se kochali pohledy na Vsetínské vrchy, část Beskyd a třeba i Hrubý Jeseník. výšky 20 metrů se můžete kochat výhledem na Vsetínské vrchy, část Beskyd a za výborné viditelnosti i na Hrubý Jeseník. Odsud jsme pokračovali na nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů, a to na Vysokou, která má 1 024 m.n.m. Na svazích hory pramení Rožnovská i Vsetínská Bečva a Bílá. Ke konci druhé světové války, v roce 1944, zde probíhaly boje mezi nacisty a 1. čs. partyzánskou brigádou Jana Žižky. Odsud už jsme jen sestoupili zpět na Třeštík a jeli na oběd do Horského hotelu Sůkenická (www.sukenicka.cz), kde nevařili úplně špatně, ale vzhledem k sestavenému jídelníčku a zvěřinovým specialitám jsme čekali více.
Výlet 3 – Beskydy
Horní Bečva – Pustevny – Radhošť – Horní Bečva
Nakonec nás v pondělí čekal výlet na jedno z nejznámějších míst Beskyd, na Pustevny. Ušli jsme rovných 28 km, na kterých nás doprovázelo mrholení a mlha. Nicméně, jednalo se o super procházku v krásném a klidném prostředí. Pustevny každý zná hlavně díky stavbám dle návrhů architekta Dušana Jurkoviče, a to Maměnka a Libušín. Maměnka byla vystavěna v roce 1898. Stala se národní kulturní památkou a jedná se o zdobenou lidově secesní budovu s prvky valašské architektury. Dodnes slouží jako hotel. Libušín je dominantou Pusteven, nicméně v roce 2014 byl vážně poškozen požárem. Torzo stavby je dnes zakonzervováno a probíhá sbírka na opravu. Obzvláště vzácnou byla jídelna zdobená freskami a grafity s motivy moravských a slovenských pověstí. Na oběd jsme tentokrát zašli do Koliby Valaška (www.libusin-mamenka.cz) a jednalo se o skvělou volbu. Skvělé jídlo, skvělé prostředí a pohodový pan majitel. Oběd jsme zakončili ochutnávkou jimi upečených frgálů, které neměly chybu. Poté jsme se vydali na Radhošť. Klasicky jsme šli kolem vyhlídkového altánu Cyrilka, který byl postaven už v roce 1894 a je v něm malovaná panoramatická mapa výhledu, či kolem sochy boha hojnosti a pohostinství Radegasta. Původní socha z umělého kamene se železnou vložkou je dnes ve Frenštátu pod Radhoštěm, ve vstupní hale radnice. Až jsme dorazili na nejvyšší vrchol našeho víkendu, Radhošť s 1 129 m.n.m. Vrchol Radhoště je holý a můžete z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma. Dohlédnete až na Západní Tatry. Radhošť je symbolickou horou spojenou s hodně pověstmi a mýty. Slovanští předci zde pořádali obřady, kterými si chtěli naklonit boha úrody, stád a pohostinství Radegasta. Byl odsud vzat a slavnostně odvezen do Prahy jeden ze základních kamenů Národního divadla. Na vrcholu se ještě nachází kaple sv. Cyrila a Metoděje. Před kaplí stojí monumentální sousoší Sv. Cyrila a Metoděje od Albina Poláška, který je i autorem nedaleké sochy Radegasta. Tato kaple je nejvýše položenou církevní stavbou v ČR a tvoří dominantu hory Radhošť.
Výlet 4 – Rožnov pod Radhoštěm
Závěrečný výlet, před cestou do Prahy, jsme si udělali do Rožnova pod Radhoštěm, kde jsme navštívili hlavně Dřevěnéměstečko, které je nejstarším areálem celého skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Nachází se zde rozsáhlý soubor lidových staveb, které stály v městečku nebo okolí již od počátku 19. století. V areálu navštívíte muzeum, kuželnu, stodolu, kostel, hostinec a mnoho jiných dobových staveb. Výlet jsme ukončili v Restauraci Brasserie Avion (www.brasserieavion.cz). Tam jsme si užili husí, či kachní menu a další výborná jídla.
Ubytování – nesmím zapomenout na výborné ubytování. Bydleli jsme v areálu Bečva resort, kde jsme měli pronajaté dvě vilky (http://www.becvaresort.cz/). S ubytováním nebyl žádný problém. Krásné prostředí, nové vilky, personál ochotný. K dispozici jsme měli saunu, která se po náročnějších pochodech hodila.
I was looking everywhere and this popped up like nothing! Kala Rolf Miltie
After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Cheers! Pauli Rodolfo Rianon
Also working on Openhabian with RPI3, with a few hiccups. How are you making out? Cherey Nobe Pallas
טיפול בבעיות אין אונות פ“ת נערות ליווי