Česko – Saské Švýcarsko (28. srpna 2015)

Mezní Louka – Pravčická brána – Hřensko – soutěsky – Mezní louka

Do Česko-Saského Švýcarska jsme se vydali na konci měsíce srpna. Víkend jsme si prodloužili pátečním volnem a naplánovali si výlety na tři dny. Ve čtvrtek jsme se ubytovali v „Jožákově rodinném apartmánu“ v Arnolticích u Děčína. Pro čtyři lidi bylo ubytování dostatečné, v novém čistém prostředí. Na pokoji jsme měli přímo kuchyňku, takže jsme si mohli připravovat snídaně, Jirkovu skvělou kávu a čajíčky od Peti.

V pátek ráno jsme vyrazili asi na nejfrekventovanější trasu. Z Mezní louky jsme se vydali směr Pravčická brána. Během 5 km úseku potkáváme zajímavé scenerie v podobě skalních útvarů, které mají různé názvy podle tvarů, které připomínají, jako např. májová věž, bachyně, homole, či pevnost.

Nakonec přicházíme k nejznámějšímu útvaru Českého Švýcarska, Pravčické bráně. Jedná se o největší přirozenou skalní bránu na našem kontinentu. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 metrů, výška otvoru 16 metrů, šířka 7-8 metrů, minimální tloušťka 3 metry, vrcholová plošina brány je 21 metrů nad jejím dnem. Kolem Pravčické brány je několik upravených stezek a schodiště na jednotlivé vyhlídky tyčící se vysoko nad korunami stromů, odkud lze pozorovat nejen samotnou Pravčickou bránu ale především se kochat působivými pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí. Za jisté je Pravčický brána zajímavým útvarem, ale pro mě osobně to není, vzhledem k vysoké turistické návštěvnosti (turistů je na místě opravdu mnoho), místo, kam bych se zase vrátil. Viděli jsme a můžeme jít dále.

Od Pravčické brány se vydáváme směr Hřensko (cca. 4 km). Zde se zastavujeme na oběd v restauraci Klepáč, která nabízí klasickou českou kuchyni. V chladném počasí si dáváme teplou polévku a hlavní jídlo. Poté pokračujeme asi 2 km k Edmundově (Tiché) soutěsce. Zde se necháváme převést na pramici. Převozník během cesty vypráví historky, popisuje skalní útvary po stranách soutěsky. Dále se vydáváme opět 1,5 km pěšky k Divoké soutěsce. Tou nás opět převeze pramice.

Pak nás čekají závěrečné 3 km směrem do Mezní louky k autu. Celkově jsme urazili okruh asi 15 km. Tento okruh je základním při návštěvě Českého Švýcarska. My se po jeho absolvování ještě vydáváme na krátkou návštěvu Děčína. Zde navštěvujeme Zámeckou kavárnu a prý jedinou místní čajovnu, v níž si dáváme čaj a vodní dýmku na uvolnění a na odreagování po prochozeném dni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *