Posázavím (26. září 2015)

Davle – Rozhledna Pepř – Žampach – Kamenný Přívoz – vyhlídky – Davle 

Poslední zářijový víkend jsme v pátek oslavili narozeniny mé nejmilejší a v sobotu jsme se vydali do míst, o kterých ve svých písních často zpívají bratři Nedvědové. Čekalo nás zhruba 27 km chůze, doprovázené krásným počasím a po cestě spousta vyhlídek.

Začali jsme v Davli, odkud jsme po červené trase podél Vltavy. Následně jsme odbočili na modrou a pokračovali zahořanským údolím. Po cestě jsme jen minuli geometrický střed Čech zvaný Ďábel.

Pohled na Ďábel od Obory

Pohled na Ďábel od Obory

Další naše kroky směřovaly k rozhledně Pepř, ležící kousek od Jílového u Prahy. Jedná se o telekomunikační věž, která leží na kopci Pepř (448 m.n.m.). Pro veřejnost je tato věž přístupná od roku 2007. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18 metrů nad zemí. Z věže jsou při dobrém počasí vidět Brdy, krajina Povltaví a také Praha.

Rozhledna Pepř - Jílové u Prahy

Rozhledna Pepř – Jílové u Prahy

Rozhledna Pepř - Posázaví

Rozhledna Pepř – Posázaví

Rozhledna Pepř - vrcholky Brd

Rozhledna Pepř – vrcholky Brd

Od rozhledny Pepř jsme se vydali dále směr Žampach. Po cestě je možné navštívit štoly, např. štolu Sv. Josefa, či štolu Sv. Antonína Paduánského. V těchto štolách se v minulosti zlatá ruda (již v předhusitské době). Nad roklinou nad štolami je až do výše 46 metrů vystavěn železniční viadukt, který je nejvyšší podobnou stavnou ve střední Evropě.

Viadukt

Viadukt

Viadukt

Viadukt

Na oběd jsme se zastavili v restauraci Pohádka v Kamenném Přívoze. Z venku vypadalo jako pajzl, který vám nabídne maximálně „rízek“ a „tortu“, ale nakonec jsme byli překvapeni zvěřinovými hody (chutným srnčím gulášem, kančími medailonky aj.). O

Odsud jsme pokračovali po červené turistické značce podél řeky Sázavy zpět až do Davle. Kochali jsme se pohledy z vyhlídek, jako jsou třeba Žampašská vyhlídka, Raisova vyhlídka, či Klimentova vyhlídka. Zajímavým zpestřením byla naučná stezka Medník, která nabízí několik zastavení a zajímavost o národní přírodní rezervaci Medník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *