Svatojánské proudy

Štěchovice – Slapy – vyhl. Máj – Smetanova vyhl. – Štěchovice

Dlouho jsem si říkal, že bych si chtěl projít Svatojánské proudy. Je to blízko Prahy, takže ideální víkendový výlet, když se Vám zrovna nechce, nebo nemůžete jet nikam daleko. Navíc, stanoviště máme v Měchenicích, takže jsme si v klidu popovídali, zazpívali a zahráli na kytaru u ohně.

Ráno nás v osadě čekalo slunečné přivítání, tak jsme se šli před snídaní ještě projít a udělat pár fotek.

Po snídani (nějaká ta kaše s ovocem) jsme se přesunuli autem do Štěchovic a vyrazili jsme po modré a následně zelené turistické značce. Tuto trasu zároveň kopíruje naučná stezka Svatojánské proudy. Celkově se trasa skládá z 15 zastávek. Na nich se dočtete o umění vorařů, o floře a fauně a také o stavbě přehrad. Celá trasa vede kolem (spíše nad) řeky Vltavy. Nabízí krásné výhledy.

Jako Svatojánské proudy je označován úsek na Vltavě mezi Štěchovicemi a Slapy. Ještě než byla tato oblast zaplavena štěchovickou vodní nádrží, protékala zde řeka mezi četnými skalisky a tvořila peřeje, čímž byla obávanou překážkou hlavně pro voraře. Tento úsek jsme absolvovali během dopoledne. Bylo nádherné počasí, tak jsme si dali oběd na zahrádce jedné restaurace v Třebenicích a vydali jsme se dále po modré a následně po žluté turistické trase. Naším cílem byly vyhlídky Máj a Smetanova vyhlídka. Prvně jmenovaná vyhlídka Máj nabízí pohled, který je znám z různých materiálů a prospektů. Nachází se kousek od obce Teletín a vede k ní žlutá turistická trasa. Nedaleko od vesničky Třebsín se pak nachází druhá vyhlídka, která je pojmenována po Bedřichu Smetanovi. Ten prý toto místo často navštěvoval a na základě zkušeností s tímto místem napsal symfonickou báseň Vltava ze známého cyklu Má vlast.

Nakonec jsme absolvovali nějakých 27 km v krásném, slunečném zářijovém počasí. Výlet jsme zakončili ve Štěchovicích v cukrárně Hájek a Hájková, kde nám naservírovali naprosto exkluzivní zmrzlinu. Druhý den jsme si ještě dali krátkou procházku kolem Měchenic. Nicméně tu nám překazila dešťová přeháňka. Ale ani ta nám nezkazila dojem z příjemné procházky v prostředí, o kterém byste neřekli, že se nachází pár km od Prahy. Výlet může být inspirací na krásnou jarní, letní, či podzimní procházku. V létě si ji můžete zpestřit tím, že půjdete ze Štěchovic pěšky na Slapy a zpět se vydáte parníkem, nebo obráceně, tedy ráno parníkem z Prahy na Slapy a poté pěšky do Štěchovic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *